Тема урока: «Достопримечательности Лондона» icon

Тема урока: «Достопримечательности Лондона»




Скачать 40.76 Kb.
НазваниеТема урока: «Достопримечательности Лондона»
Дата21.09.2013
Размер40.76 Kb.
ТипУрок
источник


МОУ Рамонская СОШ №2


Тема урока: «Достопримечательности Лондона»


Учитель: Парфенова Е.. А.

Класс: 9 «А»


2006г.


Тема урока: «Достопримечательности Лондона».


Тип урока: Урок-экскурсия (нетрадиционный урок с использованием компьютерных технологий).

Цель урока: Формирование коммуникативной компетенции учащихся.

Задачи урока:

1.Совершенствование навыков устной речи, умений ведения беседы с адекватным использованием формулы вежливого поведения на английском языке в процессе решения поставленной коммуникативной задачи.

2.Развивать умение понимать на слух информацию, передаваемую при помощи несложного текста и выражать свое понимание в требуемой форме.

3.Развивать умение осуществлять поиск необходимой информации, используя стратегии ознакомительного, просмотрового чтения и чтения с полным пониманием содержания.

4.Учить использовать компьютер как источник удовлетворения познавательных потребностей учащихся в сфере социокультурных знаний.

5.Поддерживать и стимулировать интерес учащихся к культуре Англии, развивать культуру общения.

6.Воспитывать чувство товарищества, взаимопомощи.

^ Учебно-наглядные пособия и оборудование: персональные компьютеры, CD-диск, программа конференции, меню, дневник туриста, карта Лондона, схема метрополитена Лондона, бейджики с именами участников конференции.

План урока:

I. Начало урока

1. Оргмомент.

2. Вступительное слово учителя.

II. Встреча и знакомство участников конференции

1. Вступительное слово руководителя группы.

2. Знакомство участников конференции.

III. План работы первого дня конференции

1. Информация о британской национальной кухне.

2. Посещение кафе.

^ IV. В зале заседаний

1. Рассказ гида об истории Лондона.

2. Чтение короткого рассказа об истории Лондона.

3. Достопримечательности столицы Соединенного Королевства

а) чтение (просмотровое, ознакомительное и с полным пониманием)

б) заполнение дневника туриста.

^ V. Экскурсия в Букингемский дворец (просмотр видео).

VI. Итоги первого дня конференции.

VII. Итоги урока. Выставление оценок.


Ход урока:


Teacher (T): Morning, children! I’m glad to see you. I see everybody's on time. That’s good.

Today we are having an unusual lesson. We are going to become participants

of the International Conference “Learning Culture – Understanding People”, which is held in London, the UK. The official language of the Conference is English. Use your imagination and try to be active participants.

T: Welcome to our Conference! We are in the Conference Hall now. Pin your name badges, please. (Choose the country which you will represent).

So, dear friends! Let me introduce myself to you, I’m your guide, MS Parfenova and these are my assistants – Alex and Nick . We are ready to help you.

And now you have some time to get acquainted with each other.


Dialogue 1.

S1: How do you do? My name is Maria Greenwood.

S2: Pleased to meet you. I’m John Brown.

S1: Where are you from?

S2: I’m from Britain. I’m the host of this conference. And you? Where are you from?

S1: I’m from the Russian Federation. I live in Voronezh.


Dialogue 2.

S3: Hi, Simon. How are you?

S4: Fine, thanks. How are you?

S3: Fine, fine. Let me introduce my neighbour. This is Nick Smith from Canada.

S4: Pleased to meet you, Nick. I’m Simon Black.

S5: Pleased to meet you, Simon. Where are you from?

S4: From California. I’m from the United States.


Dialogue 3.

S5: Have you ever spoken at an international meeting?

S6: I’m sorry to say, I haven’t. I have never been to any international meeting before. I’ m a little nervous, Russian is the only language I speak really well.

S5: It’ll be OK. Good luck.

S6: Thank you. See you, bye.


T: Well, now I’ll inform you about the programme of the first day of the Conference. Have a look at the copies on your desks.


^ International Conference “Learning Culture – Understanding People”.


Programme:


  1. Breakfast___________________________________________ 9 00- 930 a.m.

  2. History and sights of London. (Short report of the guide, additional information from the book) ________________________ 945 – 1015 a.m.

  3. Excursion to the Buckingham Palace _________________ 1030 -1300 a.m.

  4. Free time (You can visit any sight you’ve chosen on your own).



T: That’s all for the first day and I hope you’ll enjoy it.

Alex: Dear friends, before you have breakfast, I’d like to tell you just a few words about traditional English food.

British restaurants and cafes are not unfortunately famous for their good food. Too often they offer only sausages and chips, fish and chips, chips with everything in fact! But there are some wonderful surprises in British cooking especially the many delicious cakes and desserts. The British are great tea-drinkers, they drink it in the morning, in the afternoon and in the evening usually with cold milk.

There’s a fantastic variety of restaurants of all nationalities in London. So, you can choose the food to your liking. Perhaps you would like to get more information and to ask some questions about British meals.

Now we invite you to our café. After breakfast we’ll meet in the conference-hall again!


In the café.


Dialogue1.

Ann: Let’s sit over there near the window.

Waiter: Can I help You?

Bill: Yes. Could you show us the menu, please?

Waiter: Certainly, here it is.

Ann: We shall have fish and chips, please.

Waiter: What will you have to drink?

Bill: We’ll have grapefruit juice.


Dialogue 2.


John: I’d like some mushroom pizza.

Mike: As for me, I prefer cheese and tomato pizza.

Waiter: They’ll be ready in five minutes. Would you like anything to drink?

John: One large coke and a pure orange juice, please.


In the Conference Hall.


Nick: So we are back in the conference-hall. Are you ready to start? Today you will get some interesting facts about the capital of the UK, about its history and its sights. London has been a capital city for nearly 1,000 years, and many of its ancient buildings still stand. The most famous of these are the Tower of London, Westminster Abbey and St. Paul’s Cathedral, but most of the visitors also want to see the Houses of Parliament, Big Ben, Buckingham Palace and the many magnificent museums. If you are interested in the history of London, I recommend you to read the brief “Story of London”. Read paragraphs 1- 4 in your books and put the sentences in each paragraph into the correct order. («The Story of London». «Open Doors-3», p 3, ex 1).

^ T: I hope you’ve learned something new from the story. What new information did you get?

S6: I’ve learned that London was originally founded 2,500 years ago.

S7: I’ve learned that its name came from two ancient Celtic words: Llyn and Dun.

S8: I’ve learned that it was the capital of Roman Britain.


T: Yes, once London was a small roman town on the north bank of the river Thames, slowly it grew into one of the world’s major cities with more than 8 mln people. Different areas of London seem like different cities but they still keep some of their old atmosphere. Today you have a chance to visit some places of interest and I think it’ll be very interesting and useful to get some information about the sights of London. In your computers you can find not only the photos of the famous places, buildings, monuments and museums, but some interesting facts about them as well. You may choose any object or objects to read about. I advise you to use the Tourist Diary and to make notes.


Учащиеся выбирают тексты для чтения в соответствии со своими интересами и уровнем знаний. Для тех, кто испытывает затруднения, а также для самопроверки создана русская версия.


^ Tourist Diary.


Sight

Location

Interesting Facts






























T: I see that you’ve finished your work and are ready for our sightseeing tour. We shall start from our hotel in half an hour. You will see the Buckingham Palace. I’m sure you’ll enjoy the beautiful view of the city from our red double-decker, you will see that London is not all grey, as many people think. In fact red is London’s favourite colour. The buses are red, the phone-boxes are red, the mail vans and letter boxes are red, too. Just before we start, I’d like to remind you that you have some free time today and can go sightseeing by yourselves. Don’t forget to take the underground map and the map of the city.

(Учащиеся смотрят видеофильм о Букингемском дворце).

T: I see that you enjoyed our excursion. Tomorrow you’ll exchange your impressions about everything you managed to see and to learn. Please, take the maps of the city; don’t leave your things in the bus. Thank you! Bye!


T: Well, children, our virtual excursion is over. I hope it was interesting and informative. It was pleasant to be working with you. Your home task will be to get ready to speak about any place of interest in London and to share your impressions with your friends. Your marks are ……….

Bye. See you.



Похожие:

Тема урока: «Достопримечательности Лондона» iconЛитература,5 класс Тема: Джэк Лондон (1876- 1916). «Сказание о Кише»
Цели урока: изучить с учащимися произведение Джэка Лондона «Сказание о Кише», обучать рассказу о герое, художественному пересказу,...
Тема урока: «Достопримечательности Лондона» iconРеферат по культурологии на тему «Достопримечательности Лондона»
Торжественные процессии, кавалькады и церемонии
Тема урока: «Достопримечательности Лондона» iconУрок химии в 7 классе. Тема: Кислоты. Оксиды. Общеобразовательные цели урока: повторить, закрепить, проверить знания по темам
Тема урока закрыта на доске, чтобы сформулировать тему урока, следует отгадать шараду и загадку
Тема урока: «Достопримечательности Лондона» iconУрока Тема урока «Война и дети» Цели урока Цели урока Цели урока Оборудование урока
Выставка книг А. Приставкина Стенд с фотографиями и плакатами военного времени, на которых изображены дети
Тема урока: «Достопримечательности Лондона» iconИсследовательская работа по английскому языку на тему «Лондонский глаз» Работу выполнили: Захаров Егор
В пятом классе мы только начинаем знакомится с достопримечательностями Лондона. Про основные достопримечательности мы слышали и даже...
Тема урока: «Достопримечательности Лондона» iconЭтапы урока Задачи этапа
Технологическая карта урока математики в 5 классе. Тема урока «Углы и многоугольники»
Тема урока: «Достопримечательности Лондона» iconКонспект урока по развитию речи в 6 классе с использованием икт по технологии ркмчп. Тема урока: обучающее изложение по тексту типа описание «Зимний лес»
Оборудование урока: компьютер, экран, проектор, на магнитной доске листы со словами «художественный стиль», «описание», «тема», «идея»,...
Тема урока: «Достопримечательности Лондона» iconТематическое планирование по литературному чтению для 2 класса с использованием икт ( к учебнику «Родная речь» Л. Ф. Климановой) Тема № урока Тема урока
...
Тема урока: «Достопримечательности Лондона» iconУрока по литературе в 7 классе. Тема урока: Жизнь и творчество М. Зощенко. Рассказ «Беда»
Цели урока: 1 познакомить учащихся с жизнью и творчеством писателя, выявить особенности его рассказов; доказать, что рассказы М....
Тема урока: «Достопримечательности Лондона» iconТема урока №2
Цель урока: познакомить учащихся с разнообразием источников географической информации
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©lib3.podelise.ru 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Лекции
Доклады
Справочники
Сценарии
Рефераты
Курсовые работы
Программы
Методички
Документы

опубликовать

Документы