Урок №1 Тема. Суміжні кути icon

Урок №1 Тема. Суміжні кути




Скачать 99.67 Kb.
НазваниеУрок №1 Тема. Суміжні кути
Дата23.10.2012
Размер99.67 Kb.
ТипУрок
источник

УРОК № 1

Тема. Суміжні кути.

Мета. Розкрити зміст поняття суміжних кутів; розвиток пізнавальних здібностей, творчого мислення; виховувати увагу учнів, старанність; культуру побудови малюнка.

Обладнання: модель суміжних кутів.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів.

Фронтальне опитування

  • Кут, його елементи.

  • Види кутів, градусна міра кута.

  • Розгорнутий кут.

II. Вивчення нового матеріалу.

    1. Пропоную учням в зошиті накреслити розгорнутий кут (a1a2). Розділити його променем a .

    2. Скільки кутів утворилося?

    3. Чи є промені a1 і a2 доповняльними?

    4. Який промінь спільний для двох кутів?

    5. Які кути ми називаємо суміжними? (дається означення суміжного кута)

    6. Яка величина розгорнутого кута? (180º)

  1. Чому дорівнює сума суміжних кутів (a1a) і ( aa2)?

  1. Формулюється теорема (властивість) суміжних кутів.

III. Доведення теореми. Наслідки.

IV. Осмислення і усвідомлення вивченого матеріалу.

Усне розв’язування задач:

  1. Чому дорівнює кут суміжний до кутів 40º,80º, 110º?

  2. Чи можуть суміжні кути бути обидва: а) гострими;б) тупими; в) прямими? Чому?

  3. Чи правильне твердження: якщо кути мають спільну сторону то вони суміжні? Пояснити та продемонструвати малюнками.

  4. № 5 (з підручника).

№ 4 ( із записом в зошити)

х+х+30º = 180º; х = 75º; 75º+30º = 105º

№ 6. ( Ввести коефіцієнт пропорційності ).

V. Домашнє завдання. п.14, Контрольні запитання 1-5. I, II рівень № 1, 3.

III, IV рівень № 3, 4, 5.


УРОК № 2

Тема. Вертикальні кути.

Мета. Засвоєння учнями поняття вертикальних кутів, їх властивостей; розвиток пізнавальних здібностей, креативного мислення учнів; виховувати культуру поведінки; культуру побудови малюнка.

Обладнання: плакат з накресленими вертикальними кутами.

Хід уроку

^ I. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Довести, що коли два кути рівні, то суміжні з ними теж рівні

(дати учням можливість самостійно виконати доведення).



4


2

2

Дано: 1=  2

Довести:  3= 4.

Доведення:

1+  3 = 180º

 2+  4 = 180º із властивості суміжних кутів.

 1 = 2 = х – за умовою

 3 = 180º -  1 = 180º – х

 4 = 180º -  2 = 180º – х  3 =  4.

  1. Накресліть два кути, суміжні даному


2

3


 1 – даний кут

1 і  2 – суміжні кути,  1 і  3 – суміжні.

Що можна сказати про величини  2 і  3? (  2 =  3)

Доведіть це.

^ II. Вивчення нового матеріалу.

  1. Накреслити в зошиті гострий кут.

  2. До сторін кута накреслити доповняльні прямі

  3. Скільки кутів отримали на рисунку? (4)

  4. учні встановлюють чи рівні ці кути.

  5. Означення вертикальних кутів.

Історична довідка. Вертикальні кути розглядав у своєму підручнику грецький математик Фалес, що жив 2609 років тому. Очевидно, що він відкрив теорему про рівність вертикальних кутів і довів її.

III. Доведення теореми (властивості) про рівність вертикальних кутів.


Використання властивості вертикальних кутів у практиці.


Якщо потрібно виміряти градусну міру

к
М В
ута АМВ (рис), сторони якого недоступні,

то можна виміряти величину

вертикального кута СМD

IV. ^ Розв’язування задач на осмислення вивченого

матеріалу.

Усно:

  1. Ч
    C
    и є на малюнку вертикальні кути? Відповідь пояснити.


P C


A B

D

B

K


  1. Кут дорівнює 15º. Чому дорівнює кут вертикальний з ним?

  2. Сума вертикальних кутів 80º. Знайдіть величину кожного з цих кутів.



8 (із підручника)

(ав1) +  (ва1) =100º

(ав) = 180º - 50º

ав = 130º

№ 10 (коментовано)

Домашнє завдання. п. 15. Контрольні запитання 6-8.

I, II рівень № 7

III, IV рівень № 9.

Додатково. Троє учнів живуть в різних напрямках від школи, що знаходиться в точці А. Один з них живе точно на північ від школи, другий точно на південь, а дорога третього утворює з прямою північ - південь кут 120º. Назвіть найменший кут, який утворює ця дорога з прямою північ – південь. Обґрунтуйте.



А


С


Пд

УРОК № 3

Тема. Урок-практикум.

Мета. Формування в учнів умінь та навичок розв’язування задач на застосування знань про суміжні та вертикальні кути; розвиток вміння аналізувати, порівнювати й узагальнювати; виховувати самостійність, відповідальність учнів.

Обладнання: моделі суміжних та вертикальних кутів.

Хід уроку

^ I. Мотивація навчання.

Які кути утворюють між собою дороги, якими ви йдете до школи? Побудуйте схематично їх на плані в зошити.(Розглядаються накреслені схеми доріг, на основі накреслених рисунків складаються задачі, пов’язані з властивостями суміжних та вертикальних кутів).

^ II. Математичний диктант.

  1. Накресліть два рівні суміжні кути так. що їх спільна сторона була розміщена вертикально.

  2. Запишіть, чому дорівнює сума суміжних кутів.

  3. Накресліть пару вертикальних кутів так, щоб одна з їхніх сторін була розміщена вертикально.

  4. Один з кутів, утворених в результаті перетину двох прямих, дорівнює 40º (в-1), 50º (в-2).Чому дорівнює решта кутів?

  5. Дано: а ║ в,  1 = 40º Дано: а║ в,  1 = 50º

Знайти:  2,  3. Знайти:  2,  4.




III. Розв’язування задач.

I рівень.

  1. Знайдіть суміжні кути, якщо один з них на 70º менший від іншого. Розв’яжіть задачу і вкажіть серед заданих правильну відповідь.

а) 130º і 50º; б) 125º і 55º; в) 140º і 40º; г) 110º і 70º.

  1. Знайдіть суміжні кути, якщо один з них у три рази більший від іншого. Вказівка. х; 3х.

  2. Прямі АВ і СD перетинаються у точці О.

а) дайте назву парам таких кутів.


В


D
 АОС і  СОВ - _______________________;


А


С
СОВ і  ВОD - _________________________;


2

4
ВОD і  DОА - __________________________;

АОС і  ВОD - __________________________;

АОD і  СОВ - __________________________.

б) Закінчіть записи:

1 + 2 = … Чому? _________________

 2 + 3 =… Чому? _________________

 1 ?  4 - _____________________

  1. При перетині двох прямих утворились кути, один з яких у п’ять разів більший від другого. Знайдіть всі кути. Вкажіть правильну відповідь.

а) 45º б) 40º в) 30º г) 50º

30º 40º 30º 50º

120º 160º 150º 130º

150º 160º 150º 130º

II рівень

  1. Розгляньте малюнок. Назвіть точки, які є вершинами суміжних кутів. Яка точка є вершиною вертикальних кутів?


А

D

С

М

N


  1. Знайдіть суміжні кути, якщо їх градусні п міри відносяться як: 1) 2:3; 2) 3:7; 3) 11:25; 4) 22:23.

Розв’язання.

3) Нехай один із кутів 11хº, тоді суміжний з ним кут дорівнюватиме 25хº______.

Складаємо рівняння. _______________.

Відповідь. 1) 72º, 108º; 2) 54º, 126º; 3) 55º, 125º; 4) 88º, 92º.

  1. Дано, що СОАА1, ВООD

Довести, що АОВ = СОD

Доведення.

 АОВ =  АОС - ВОС

СОD = ВОD -  … = …………Оскільки праві частини цих нерівностей…………,то …………..

  1. * Знайдіть суміжні кути, якщо бісектриса одного з них створює з їх спільною стороною кут в два рази більший, ніж другий суміжний кут.

  2. Талон самоконтролю:



Математичний

диктант




№ 1




№ 2




№ 3




№ 4



Прізвище

Ім'я

Клас

^ Домашнє завдання: повторити п. 14, 15.


УРОК № 4

Тема. Перпендикулярні прямі.

Мета. Розкрити зміст поняття перпендикулярності прямих; розвиток пізнавальних здібностей, креативного мислення; виховувати увагу, старанність, культуру побудови малюнка.

Обладнання: модель перпендикулярних прямих, таблиця

Хід уроку.

I. Актуалізація опорних знань учнів.

  • Накресліть дві прямі а і в, що перетинаються в точці К

  • Назвіть суміжні, вертикальні кути, зображені на рисунку.

  • Означення суміжних, вертикальних кутів.

  • Властивості суміжних та вертикальних кутів.

  • Накресліть рівні суміжні та вертикальні кути.

II. Засвоєння поняття "перпендикулярні прямі".

    1. Відтворення відомостей про перпендикулярні прямі.

    2. Теорема про єдиність перпендикуляра, проведеного через кожну точку прямої до неї.

Історична довідка. Пропоную учням самостійно знайти історичний матеріал. (термін "перпендикуляр" походить від латинського perpendre - зважувати)

    1. Доведення теореми про єдність перпендикуляра методом від супротивного (за матеріалами підручника).

III. Закріплення вивченого матеріалу.

      1. Н
        С


        D


        M
        азвати перпендикулярні кути на малюнку.




№ 12 (колективно із записом в зошит).

IV. Домашнє завдання. п. 16, 17. Контрольні запитання 8-12.

I, II рівень № 14, III, IV рівень № 13.

УРОК № 5

Тема. Бісектриса кута.

Мета. Розкрити зміст поняття бісектриси; розвиток пізнавальних здібностей; виховувати самостійність й відповідальність учнів; культура побудови малюнка.

Обладнання: моделі кутів.

Хід уроку.

I. Мотивація навчання.

Розповідь. Журавлиний ключ будується так, що його сторони утворюють кут, близький до 110º. Лінія, що визначає напрям польоту, і одна зі сторін ключа утворюють кут 55º. Тобто, лінія, що визначає напрямок польоту, ділить кут журавлиного ключа навпіл. Що це за лінія?




а) Що можна сказати про кути АОС і ВОС?

б)Що можна сказати про промінь ОС?


II. Вивчення нового матеріалу.

Пропоную учням опрацювати п. 18 підручника. Означення бісектриси кута.

Походження терміну "бісектриса".

Слово "бісектриса" походить від французького слова "bissectrice", яке, у свою чергу, походить від латинських "bis" - удвічі та "secate" – сікти, розтинати.

III. Формування навичок і вмінь застосовувати поняття бісектриси.

Усне розв’язування задач:

№ 15, 16 (з підручника)

19 (із записом у зошит) Дано: АОС, СОВ – суміжні, ОК, ОМ – бісектриси даних кутів.

Знайти МОК

Розв’язання:

І спосіб

АОС+СОВ=1800 – як суміжні.

КОС=АОС, ОК-бісектриса (1)

МОС=ВОС, ОМ-бісектриса (2)

Додамо рівності (1) і (2)

КОС+МОС=(АОС+ВОС); КОМ=*1800=900.

ІІ спосіб

Нехай АОС=X. Тоді ВОС= 1800- X

КОМ=КОС+СОМ= X+ (1800- X)= X+900- X=900.

КОМ=900

№20 (усно) за рисунком.

А М

К


С

D


E

B F


IV. Домашнє завдання. № 18, 19. Контрольні завдання №13.

І,ІІ,ІІІ.ІV рівень - №17,

ІІІ.ІV рівень - №21.


Урок №6.

Тема. Тематичне оцінювання. Контрольна робота.

Мета. Перевірити рівень навчальних досягнень учнів по темі. "Суміжні та вертикальні кути".

Обладнання: дидактичні матеріали.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Контрольна робота

Дидактичні матеріали

тематичне оцінювання №2

Варіанти: 2; 3, сторінка

ІІІ. Домашнє завдання: повторити п. 1-18. Можна запропонувати поміняти варіанти контрольної роботи.



Похожие:

Урок №1 Тема. Суміжні кути iconУрок русского языка Тема: «Языковые особенности построения рекламных текстов» 11 класс (гуманитарный профиль)
Данный урок проводится в профильном гуманитарном классе как урок систематизации знаний по теме «Публицистический стиль»
Урок №1 Тема. Суміжні кути iconТюрюканова Людмила Николаевна, учитель начальных классов Гвардейск 2012г. Тема урок
Урок формирования первоначальных предметных навыков и ууд, овладения новыми предметными умениями
Урок №1 Тема. Суміжні кути iconТема урока: «Достопримечательности Лондона»
Тип урока: Урок-экскурсия (нетрадиционный урок с использованием компьютерных технологий)
Урок №1 Тема. Суміжні кути iconКласс: 4 Урок №6 Тема
Место урока в системе уроков и тем: данный урок входит в блок тем, посвящённых изучению православной религии
Урок №1 Тема. Суміжні кути icon«Великая цель образования – это не знания, а действия»
...
Урок №1 Тема. Суміжні кути iconУрок литературного чтения. Система Д. Б. Эльконина В. В. Давыдова. 1 А класс. Учитель: Ларькова Л. В. Тема : Смыслоразличительная роль гласных и согласных звуков в слове. Ударение
Структура урока: урок построен в соответствии со структурой учебной деятельности
Урок №1 Тема. Суміжні кути iconУрок технологии в 8 классе. Тема. «Золотые узоры Торжка». Урок разработала учитель моу сош д. Мокшино Архипова Ольга Викторовна
Цель. Обобщить знания о народном промысле. Создать условия для рефлексивной оценки изученного материала
Урок №1 Тема. Суміжні кути iconРасписание звонков Понедельник пятница 45 минут 1 урок 30 15 2 урок 25 10. 10 3 урок 10. 20 11. 05 4 урок 11. 25 12. 10 5 урок 12. 25 13. 10

Урок №1 Тема. Суміжні кути iconБулыгина Татьяна Викторовна г. Губкин, Белгородская область, моу «Средняя общеобразовательная школа №1 с углубленным изучением отдельных предметов» г. Губкин Белгородской области, учитель биологии. Аннотация Тема урок
Данный урок проводится в 7 классе, в первой четверти
Урок №1 Тема. Суміжні кути iconГалицкая Ирина Викторовна, учитель математики; Филиппова Светлана Витальевна, учитель истории; Коробицина Галина Юрьевна, учитель английского языка. Мужи 2014 Тема урок
Этот урок прошел с пользой для всех присутствующих
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©lib3.podelise.ru 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Лекции
Доклады
Справочники
Сценарии
Рефераты
Курсовые работы
Программы
Методички
Документы
Документы